תוכן
איחוד קרנות הפנסיה

 
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​איחוד קרנות פנסיהלעיתים קרובות, בעת מעבר לעבודה חדשה נפתחת לכם על ידי המעסיק קרן פנסיה חדשה. כספי הפנסיה, שחסכתם במקום העבודה הקודם, נשארים בקרן הפנסיה הישנה ולא מופקדים בה כספים נוספים (ממקום העבודה החדש). כך בעצם יכול להיווצר מצב שבו יש לכם, לכל הפחות, שתי קרנות פנסיה:
1. ק​רן פנסיה פעילה - אליה הפקדתם כספים בלפחות אחד מהחודשים יולי או אוגוסט 2016.​
2. קרן פ​נ​​​סיה לא פעילה - אליה הפקדתם כספים בעבר, אך לא מבוצעות אליה הפקדות נוספות החל מחודש ספטמבר 2015. בקרן זו נשמרים עבורכם הכספים שחסכתם בעבר, לא מופקדים כספים חדשים, אך נגבים דמי ניהול בעבור תפעולה.​​​​ 


 

מה אתם יכולים לעשות אם יש לכם יותר מקרן פנסיה אחת?


ניתן לאחד קרנות פנסיה. איחוד קרנות פנסיה​ הוא מהלך שנועד לרכז את כל כספי הפנסיה שלכם, שמפוזרים בקרנות שונות, במקום אחד. וכך, כל כספי הפנסיה שנצברו לכם בקרנות פנסיה לא פעילות, יועברו לקרן הפנסיה הפעילה והנוכחית שלכם.​

מה היתרון באיחוד קרנות פנסיה?

שיפור יכולת התמקחות על גובה דמי הניהול: איחוד הקרנות לקורת גג אחת יגדיל את סך כספי החיסכון בקרן הפעילה שלכם. ככל שיהיה לכם יותר כסף בחיסכון, כך תוכלו לדרוש דמי ניהול נמוכים יותר עבור ניהול ​​החיסכון.הפסקת תשלום דמי ניהול מקסימליים בקרנות הלא פעילות: לרוב, בקרנות פנסיה לא פעילות דמי הניהול הנגבים מכם הם מקסימליים ולכן מה שהצלחתם לחסוך ו"שכחתם" בקרנות הלא פעילות "נאכל" לכם על ידי דמי ניהול גבוהים.
שליטה: איחוד כל קרנות הפנסיה תחת קורת גג אחת מאפשר לקבל תמונת מצב מלאה גם על מצב החיסכון הפנסיוני שלכם וגם על הקצבה הצפויה לכם בעת הפרישה. לא תצטרכו יותר להתעסק עם הרבה דוחות מחברות שונות, וכל המידע ירוכז בדוח אחד מהחברה בה מנוהלת קרן הפנסיה הפעילה.​הפחתת בירוקרטיה: כל שינוי שתרצו לעשות, כמו למשל שינוי מסלול השקעות בו מושקע כספכם, יעשה מול חברה אחת.

איך יתבצע איחוד קרנות הפנסיה?

בהתאם לחוק, הליך מיזוג הקרנות ייעשה בצורה אוטומטית, ללא מעורבות פעילה שלכם. ההליך יתבצע בשני שלבים פשוטים:

​שלב ראשון - איתור קרנות פנסיה לא פעילות

תהליך האיתור יתבצע על ידי העברת הפרטים שלכם (ת.ז, תאריך לידה ותאריך פתיחת החשבון בקרן הפנסיה) מקרנות הפנסיה למערכת אוטומטית לאיחוד קרנות ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

חשוב לדעת! הפרטים שהעברתם, יימחקו מהמערכת בתום הליך איחוד הקרנות וישמשו אך ורק לאיתור קרנות פנסיה ולא לצרכים אחרים.

אתם צפויים לקבל הודעה על העברת הפרטים שלכם מקרן הפנסיה לצרכי איתור קרנות לא פעילות. אם אינכם מעוניינים שיבצעו עבורכם איתור של הקרנות הלא פעילות, עליכם להודיע על כך לקרן הפנסיה בתוך 45 ימים ממועד קבלת ההודעה. שימו לב, ללא איתור של הקרנות הלא פעילות לא יתבצע עבורכם איחוד קרנות פנסיה באופן אוטומטי!

שלב שני - איחוד קרנות פנסיה לא פעילות

בשלב הבא, קרן הפנסיה הנוכחית, שבה יש לכם חשבון פעיל, תשלח אליכם הודעה על כוונתה לאחד את החסכונות מקרנות הפנסיה הלא פעילות אצלה. אם אינכם מעוניינים לאחד את קרנות הפנסיה שלכם באופן אוטומטי, עליכם להודיע על כך לקרן הפנסיה הפעילה בתוך 45 ימים ממועד קבלת ההודעה.

​מה קורה אם בעתיד יהיו לכם שוב קרנות פנסיה לא פעילות?

החל מינואר 2017 בכל הצטרפות שלכם לקרן פנסיה חדשה, הקרן החדשה תאתר ותאחד עבורכם את הקרנות הלא פעילות שלכם אצלה, אלא אם תבחרו אחרת. ​

שימו לב, איחוד קרנות פנסיה היא פעולה שניתן לבצע בכל עת! כל מה שעליכם לעשות הוא להגיש בקשת ניוד לקרן הפנסיה הפעילה, והיא תפעל לאחד את הקרנות הלא פעילות אצלה. תהליך הניוד אינו כרוך בעלות כספית וכל הזכויות יישמרו לכם במהלכו. 

קראו עוד על איך נכון לנהל את החיסכון הפנסיוני.


 

 

 

מהן קרנות פנסיה נבחרות?https://haotzarsheli.mof.gov.il/Subject/Pages/Default-Pension-Funds.aspxמהן קרנות פנסיה נבחרות?
ההבדלים בין סוגי החיסכון הפנסיוני?https://haotzarsheli.mof.gov.il/Subject/Pages/Types-Of-Pension-Savings.aspxההבדלים בין סוגי החיסכון הפנסיוני?
איך בוחרים חיסכון פנסיוני?https://haotzarsheli.mof.gov.il/Subject/Pages/Choosing-pension-saving.aspxאיך בוחרים חיסכון פנסיוני?
איך מנהלים את החיסכון לפנסיה?https://haotzarsheli.mof.gov.il/Subject/Pages/Pension-Savings-Management.aspxאיך מנהלים את החיסכון לפנסיה?